تاریخچه ساخت فیبر نوری و سیر تکاملی آن، همواره مورد توجه استفاده کنندگان این تکنولوژی بوده است. در این مقاله به بررسی برخی از طرح های ارائه شده توسط دانشمندان مختلف در طول تاریخ به اختصار پرداخته شده است.تاریخچه ساخت فیبر نوری

 

    John Tyndall

 

در طول تاریخ تلاش‌های زیادی توسط دانشمندان برای انتقال اطلاعات توسط امواج نوری صورت گرفته است. از جمله این تلاش‌ها می‌توان به تلگراف نوری تعبیه شده در برج‌های مختلف اشاره نمود. این سیستم که در سال 1790 میلادی توسط برادران Chappe ابداع شده است، قابلیت رله کردن پیام‌ها را به وسیله امواج نوری از یک برج به برج دیگر دارد. در سال 1840 میلادی نیز بحث هدایت شدن نور در میان فواره‌ای از آب توسط Daniel Colladon و Jacques Babinet مطرح شد و در ادامه همین کار، John Tyndall ( تصویر سمت راست ) فیزیکدان انگلیسی در سال 1854 میلادی نشان داد که نور می‌تواند از یک جریان منحنی آب گذر کند. در نتیجه می‌توان اثبات نمود که یک سیگنال نوری قابلیت شکسته شدن را دارد.

 

 

Daniel ColladonJacques Babinet

 

 

 

 

 

 

 

 

در میان همه این تلاش‌ها، شاید بتوان گفت بحث تکنولوژی فیبر نوری بطور رسمی توسط Alexander Graham Bell در سال 1880 میلادی مطرح گردید. او دستگاهی با نام Photophone به ثبت رساند. این دستگاه که بعدها با نام Radiophone معروف شد، قابلیت انتقال صدا را در قالب پرتوی از نور داشت. ولی از آنجا که این دستگاه پرتوهای نوری را در هوا بدون استفاده از هیچگونه بستر سخت‌ افزاری منتشر می‌کرد، حداکثر تا 200 متر قابلیت انتقال اطلاعات را داشت. در نتیجه، این طرح مورد استقبال عموم واقع نشد و رشد تجاری مناسبی نداشت.

 

Alexander-Graham-Bell    الکساندر گراهام بلAlexander-Graham-Bell    الکساندر گراهام بل

   طرح دست نویس گراهام بل موسوم به Photophone یا Radiophone

 

بعد از Alexander Graham Bell نیز تلاش‌های زیادی برای انتقال اطلاعات توسط امواج نوری در قالب یک بستر سخت‌ افزاری صورت گرفت. با اختراع اشعه لیزر در اوایل سال 1960 میلادی دریچه‌ جدیدی در ارتباطات فیبر نوری گشوده شد. در سال 1966 میلادی Charles K. Kao و George A. Hockham برای اولین بار استفاده از شیشه را به عنوان محیط انتشار نور مطرح ساختند. بعد از ارائه طرح مذکور، محققان شرکت Corning Glass یعنی Robert maurer، Donald Keck و Peter Schultz در سال 1970 ساخت اولین کابل فیبر نوری Single Mode را اعلام نمودند.

 

corning glass   peter schultz   donald keck    robert maurer

 

تهیه و تنظیم : امین محمدی

منابع :

http://inventors.about.com

http://www.timbercon.com/history-of-fiber-optics

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D8%A8%D8%B1_%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C

Ray, Tricker (2002). Optoelectronic and Fiber optics Technology
 


لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.شبکه فیبر نوری ، تکنولوژی فیبر نوری ، مخترعین فیبر نوری ، کابل فیبر نوری ، تار نوری ، optical fiber ، تاریخچه پیدایش فیبر نورینظرات کاربران

سرور
ممنون مفید بود
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
متن نظر :