چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رک خود تهیه نموده و دیگر نیاز به مرجوع کردن سینی و تعویض آن با سینی دیگری با ابعاد متفاوت و در نتیجه هدر دادن زمان و پول خود ، نداشته باشیم؟راهنمای خرید سینی رک : اندازه گیری فاصله ها

 

بطور کلی تجهیزات شبکه از لحاظ نحوه نصب در رک ها ، به دو گروه تجهیزات رکمونت و تجهیزات غیر رکمونت تقسیم می گردند. تجهیزات رکمونت به دسته ای از تجهیزات گفته می شود که هنگام نصب در رک ، در قسمت جلوی نبشی یا آداپتور های رک قرار میگیرند . هر رک در حالت استاندارد دارای 4 نبشی یا آداپتور بوده که در چهار گوشه رک قرار دارند ، یعنی دو آداپتور در جلوی رک و دو آداپتور در پشت رک قرار دارد. هر یک از آداپتور های رک ، اغلب دارای  دو ردیف جای پیچ جهت نصب تجهیزات می باشد . شکل زیر یکی از آداپتور های رک را نشان میدهد. در این شکل به راحتی دو ردیف جا پیچ قابل مشاهده است. 

زمانی که درب رک را باز می کنید ، جا پیچ های بیرونی قابل مشاهده هستتند که کنار هر سه جا پیچ ( هر یونیت ) یک عدد نوشته شده که بیانگر شماره آن یونیت می باشد . ارتفاع هر یونیت حدود 4.5 سانت است. تجهیزات رکمونت مانند پاور ماژول ، نگهدارنده کابل، سرورهای رکمونت، سینی های ثابت و متحرک رکمونت و ... به این جا پیچ ها بسته میشوند.  در شکل اول و دوم چند قطعه رکمونت نصب شده در رک نمایش داده شده است .

برای مشاهده انواع سینی ثابت و سینی متحرک کلیک کنید


نحوه اندازه گیری ابعاد سینی رک

انتخاب سینی رک مناسب

 

تجهیزات رکمونت مانند انواع سینی رکمونت ثابت یا متحرک ، بر روی هر رک استاندارد قابل نصب می باشند و فقط عمق رک هنگام نصب این تجهیزات باید بررسی شود ولی آیا می توان سینی های غیررکمونت را بر روی همه رک ها نصب نمود؟ پاسخ این سئوال مطمئنا خیر می باشد، زیرا جهت نصب یک سینی غیر رکمونت ابتدا باید ابعاد آن سینی بررسی شده و کنترل کنیم که رک ما اجازه نصب سینی با ابعاد مورد نظر را می دهد یا خیر . پس قبل از خرید یک سینی ثابت غیر رکمونت یا یک سینی متحرک غیر رکمونت، حتما باید ابعاد سینی و فاصله بین ستون های رک را محاسبه کرده و بعد سینی متناسب با رک خود را تهیه کنیم.

 

طبقه ثابت رک ، طبقه متحرک

 

همانطور که در شکل بالا می بینیم فاصله بین ستون ها به چهار صورت متفاوت اندازه گیری میشود:
1- فاصله بین ستون ها جلو یا عقب که با رنگ سبز مشخص شده است در تمام رک های استاندارد شبکه یکسان بوده و برابر 19 اینچ یا 48.26 سانتی متر میباشد. تجهیزات رکمونت تنها زمانی در رک های شبکه قابل نصب هستند که فاصله مشخص شده با رنگ سبز برابر این مقدار باشد.
2- فاصله بین چا پیچ های داخلی ستون های ردیف جلو یا ردیف عقب رک که با فلش قرمز رنگ نشان دهد شده اند، بیانگر آن است که عرض سینی غیر رکمونت ما حداکثر چه مقدار می تواند باشد. توجه کنید که سینی های غیر رکمونت از پهلو به جا پیچ های داخلی رک نصب میشوند.
3- فاصله بین ستونهای جلو و عقب رک که با رنگ آبی مشخص شده اند، بیانگر آن است که طول سینی حداکثر چه مقدار می تواند باشد.
4- فاصله بین جا پیچ های روی سینی باید با جا پیچ های داخلی روی ستون های رک منطبق باشند در غیر اینصورت نمی توانیم سینی را به رک پیچ کنیم. در تصویر بالا فاصله بین جاپیچ های داخلی ستونها را با رنگ صورتی مشخص نموده ایم.

پس اگر قبل از خرید یک سینی غیر رکمونت به این فواصل توجه نکنید، به احتمال زیاد سینی خریداری شده قابل نصب بر روی رک شما نیوده و مجبور به تعویض آن خواهید بود.

برای مشاهده انواع سینی ثابت و سینی متحرک کلیک کنید

مطالب مرتبط :

راهنمای خرید رک : ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور

راهنمای خرید رک : مزایای استفاده از رک در شبکه

راهنمای خرید رک : سینی ثابت یا سینی متحرک

رک چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

یونیت واحد اندازه گیری رک

کیس رکمونت چیست؟

تجهیزات رکمونت

 


لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.انتخاب سینی رک مناسب ، نحوه اندازه گیری ابعاد سینی رک مورد نیاز ، فروش طبقه رکنظرات کاربران

نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
متن نظر :