آموزش نصب سرور Apache Tomact ،  آپاچی یک نرم افزار Open Source یا متن- باز می باشد که توسط آن دو تکنولوژی پر کاربرد جاوا یعنی JSP و Servlet پیاده سازی شدهلوگو آرم Tomcat Logo

 آموزش نصب سرور آپاچی

Apache Tomact یک نرم افزار Open Source یا متن- باز می باشد که توسط آن دو تکنولوژی پر کاربرد جاوا یعنی JSP و Servlet پیاده سازی شده و برنامه های تولید شده تحت این دو تکنولوژی، در محیط وب اجرا می گردند. با ورود به سال جاری در واقع وارد دهمین سال شکل گیری این سرور «نرم افزار tomcat » شده ایم. همانطور که گفته شد، این نرم افزار بصورت یک پروژه متن باز طراحی شده و نیز هم اکنون در حال طراحی و توسعه می باشد. نکته مهم در این میان آن است که اگر شما نیز در زمینه توسعه و پیشرفت این ابزار توانمند می باشید، می توانید به جمع مهندسان این پروژه که از سرتاسر دنیا و بصورت یک تیم واحد در حال فعالیت بر روی این نرم افزار می باشند، بپیوندید. برای کسب اطلاعات بیشتر و عضویت در این گروه، روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://tomcat.apache.org/getinvolved.html

 

 

 

 

 

بعد از مقدمه کوتاه فوق، به موضوع اصلی این مقاله می پردازیم. برای نصب نرم افزار Apache Tomcat  کافیست مراحل زیر را طی نمایید:

1- ابتدا وارد سایت Apache Tomcat شده و آخرین نسخه از این ابزار را دانلود نمایید. برای این منظور کافیست روی لینک زیر کلیک نمایید.

http://tomcat.apache.org/download-60.cgi

 

 Download tomcat

 

بعد از ورود به صفحه دانلود Tomcat، در قسمت پایین صفحه «مانند تصویر فوق» یکی از دو گزینه مشخص شده در تصویر را دانلود نمایید. در این مقاله فرض بر آن است که شما حالت Zip را دانلود نموده اید.

 

2- اکنون فایل zip دانلود شده را در محل مورد نظر خود از حالت zip خارج نمایید و قبل از انجام هر کاری از نصب بودن نرم افزار JDK بر روی سیستم خود اطمینان حاصل نمایید.

3- دو کتابخانه Servlet.jar و  Tools.jar را در  CLASSPATH Variable ثبت نمایید. برای این منظور ابتدا مسیر زیر را طی نمایید:

control panel -> system -> advance -> Enviroment Variables -> User Variables -> CLASSPATH -> Edit

حال در قسمت Variable Value عبارت زیر را وارد کنید:

Tools.jar مسیر فایل : %CLASSPATH%; Servlet.jar مسیر فایل ; %CLASSPATH%

دقت کنید که در هنگام وارد کردن مسیر هر یک از فایل ها، نام فایل را نیز در انتهای آن اضافه نمایید.

 

4- درست مشابه قبل در قسمت Variable name عبارت JAVA_HOME و در قسمت Variable Value آدرس محل نصب نرم افزار JDK را وارد نمایید.

5- با کلیک روی لینک context ، فایل zip موجود را دانلود نموده و محتویات آن را که شامل دو فایل با نام های web.xml و context.xml است را در مسیر زیر paste نمایید.

..\Tomcat 6.0.20\conf\

6- برای اجرای tomact کافیست وارد پوشه bin شده و فایل startup.bat را اجرا نمایید.

7- برای غیر فعال کردن tomcat کافیست از پوشه bin فایل shutdown.bat را اجرا نمایید.

8- برای اینکه از درست نصب شدن tomcat مطمئن شوید، ابتدا tomcat را اجرا نمایید. سپس وارد مرورگر اینترنت خود شده و URL زیر را وارد نمایید.

http://localhost:8080/

اگر تصویر زیر نمایش داده شد، tomcat شما به درستی نصب شده است.

 

tomcat-welcome

 

 

 

 

 

 

 

 

 


لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.نحوه نصب نرم افزار Apache Tomcat ، install ، java ، tomcat 6نظرات کاربران

احمدرضا سلطانی
ممنون خیلی کمکم کرد متن این صفحه
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
متن نظر :