بلوتوث در واقع يك ريز تراشه است كه در يك فركانس مشخص عمليات شناسايي ديگر دستگاه هاي بلوتوث، برقراري ارتباط با آنها و ارسال اطلاعات را انجام مي دهدبلوتوث چيست ؟

Bluetooth Logoقطعا كاربران زيادي هنگام كار با كامپيوتر و اتصال تجهيزات جانبي مورد نياز خود توسط كابل به آن، مشكلات زيادي را تجربه كرده اند و شايد به دنبال راه حلي، جهت حل اين مشكلات نيز بوده باشند. اصلي ترين اين مشكلات شلوغي ميز كار و مديريت تجهيزات مي باشد. شايد اولين راه حلي كه به ذهن خطور كند استفاده از Infrareds يا امواج Micro wave و ... باشد. بلوتوث به عنوان يك راه حل متفاوت ديگر جهت برقراري ارتباط بين دستگاه هاي الكترونيكي كه در مجاورت و نزديكي يكديگر قرار دارند، مورد استفاده قرار مي گيرند.  تكنولوژي بلوتوث موفق ترين تكنولوژي ارتباطي بي سيم برد كوتاه «Short Range Wireless Communication» مي‌باشد كه در بيليون ها دستگاه مانند تلفن هاي همراه، هدست ها، هدفون ها، تجهيزات پزشكي، كنسول هاي بازي، پخش كننده هاي موسيقي و فيلم قابل حمل «Portable Media Player» و ... مورد استفاده قرار گرفته اند.

يكي از نقاط قوت بلوتوث، سهولت در برقراري ارتباط با ساير دستگاه‌هاي موجود در مجاورت خود مي باشد. بلوتوث برخلاف Wi-Fi « استاندارد شبكه سازي بي سيم 802.11b» كه اغلب كاربران را وا مي دارد كه به طور دستي يك سيگنال راديويي را پيدا كند و سپس هويت خود را اثبات كند، كار زيادي بر عهده كاربر قرار نمي دهد. فقط كافيست دو دستگاه داراي بلوتوث را در محدوده يكديگر قرار داده و باقي كارها بطور خودكار انجام خواهد شد.

 

بلوتوث در واقع ريز تراشه اي است كه در يك فركانس مشخص عمليات شناسايي ديگر دستگاه هاي بلوتوث دار، بر قراري ارتباط با آنها و ارسال اطلاعات به آنها را انجام مي دهد. ريز تراشه موجود در واقع يك دستگاه فرستنده - گيرنده «Transceiver» مي باشد كه از امواج راديويي در طيف فركانس 2.4 گيگاهرتز براي انتقال سيگنالهاي صوتي و داده اي بين وسايل بلوتوث دار بهره مي گيرد.

Bluetooth Device

از ويژگي هاي مهم بلوتوث مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 «1»  كم هزينه بودن «Low Cost»

تكنولوژي بلوتوث كم هزينه ترين تكنولوژي ارتباطي برد كوتاه مي باشد. يكي از دلايل پايين بودن هزينه، توليد انبوه آن است و ديگر اينكه در هر نسخه جديد، طراحي به گونه اي بهبود مي يابد كه سبب كاهش هزينه ها مي گردد.

 «2» كم مصرف بودن «Low Power»

تكنولوژي بلوتوث هميشه سعي مي كند كه تا حد امكان از توان برق مصرفي كمتري استفاده كند. به گونه اي كه با ظهور هر نسخه جديدي از اين تكنولوژي مصرف برق آن كمتر و سرعت انتقال داده ها توسط آن بيشتر شده است. ميزان مصرف باطري توسط دستگاه بلوتوث به سه دسته يا كلاس تقسيم بندي شده است. اين سه گروه عبارتند از :

 

Range (approximate)

Maximum Permited Power

mW(dBm)

Device Power Class

~ 100 meters
100 mW (20 dBm)
Class 1
~ 10 meters 2.5mW (4 dBm) Class 2
~ 1 meter 1 mW (0 dBm) Class 3

 

 «3» بي سيم بودن   «4» توانايي عبور سيگنال ها از ديوارها   «5» بلوتوث يك تكنولوژي امن است.

 «6» انتشار امواج به همه جهات و توانايي ارسال داده ها به دستگاه هاي مختلف بطور همزمان

 «7» تكنولوژي بلوتوث از استاندارد ISM يا industrial scientific medical پيروي مي‌كند. در نتيجه در هر جايي قابل استفاده است. براي كسب اطلاعات‌ بيشتر به آدرس فوق مراجعه نماييد.                                                                                                                   http://en.wikipedia.org/wiki/ISM_band

 «8» برد كوتاه «Short Range»

تكنولوژي بلوتوث يك تكنولوژي ارتباطي برد كوتاه است كه توانسته است به صورت موفقيت آميزي اولين تكنولوژي adhoc را به درستي پياده سازي كند. هر وسيله‌اي با وسيله ديگر مي‌تواند ارتباط برقرار كند و يك ارتباط موقت يا يك ارتباط دائمي «Permanent Relationship» برقرار سازد و به ارسال داده ها به صورت سريع و بسيار راحت بپردازد.

 «9» جهاني شدن «World Wide»

تكنولوژي بلوتوث در هر كشوري قابل فروش و استفاده مي باشد. به همين خاطر به سرعت همه گير شده و افراد بسياري از آن در حال استفاده مي باشند.

 «10» انتقال هر نوع محتوي

شما مي توانيد هر نوع فايل و داده اي را توسط بلوتوث ارسال كنيد. تصاوير، انيميشن، برنامه هاي جاوا و ... را مي توانيد از طريق بلوتوث انتقال دهيد. از لحاظ حجم داده هاي مورد نظر جهت انتقال، بسته به حافظه دستگاه بي سيم مي توانيد داده هايي با حجم هاي مختلف را منتقل نماييد.

 

كاربرد هاي بلوتوث

تكنولوژي بلوتوث جز محبوب ترين تكنولوژي هاي ارتباطي حال حاضر مي باشد و تقريبا همه كاربران با كاربرد هاي آن آشنا مي باشند. با اين وجود در ادامه به معرفي برخي از كاربردهاي مفيد آن مي پردازيم.

Bluetooth Printer

«1» ارسال تصاوير جهت چاپ

بعضي از دستگاه هاي پرينتر به تكنولوژي بلوتوث مجهز مي باشند. به همين خاطر شما قادر خواهيد بود  تا از طريق PDA‌  يا گوشي تلفن همراه خود،  تصاوير مورد علاقه خود را از طريق بلوتوث براي چاپ ارسال نماييد.

 

 

 

«2» هدست و هدفون

به كمك هدست و هدفون هاي مجهز به بلوتوث مي توانيد به آهنگ هاي مورد علاقه خود گوش دهيد.

Bluetooth Headset and Headphone

 

«3» كامپيوتر و لپ تاپ

Laptop Bluetooth compatibleبه كمك تكنولوژي بلوتوث كاربران قادر به برقراري ارتباط از طريق گوشي تلفن همراه خود و يا ساير تجهيزات مشابه با كامپيوتر يا لپ تاپ خود بوده و مي توانيد فايل ها و اطلاعات مورد نظر خود را ارسال نماييد.

 

 

 

 

 

 

«4» تعويض كننده اسلايد

به كمك گوشي تلفن همراه و تكنولوژي بلوتوث و يا تجهيزات خاص منظوره مي توانيد در زمان ارائه مطالب در جلسات يا كنفرانس ها، اسلايد هاي خود را از راه دور تعويض كنيد.

Presentor

«5» كيبرد و ماوس بي سيم

به كمك تكنولوژي بلوتوث در زمان كار با كامپيوتر مي توانيد از ماوس و كيبرد بي سيم استفاده كنيد. اين امر سبب مي شود تا ديگر نيازي به اتصال كابل هاي متعدد نبوده و ميزكار شما خلوت مي شود.

wireless mouse and keyboard

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورتي كه كامپيوتر يا لپ تاپ شما داراي امكان بلوتوث نمي باشد مي توانيد با كمك گرفتن از يك مبدل بلوتوث و متصل كردن آن به پورت USB سيستم خود، اين تكنولوژي مفيد را به سيستمتان اضافه نماييد.

Bluetooth Device

 

از ديگر كاربردهاي اين تكنولوژي مي توان به موارد زير نيز اشاره نمود:

 1 - ايجاد يك شبكه بي سيم براي چند كامپيوتر با پهناي باند كوچك

 2 - دستگاه هاي اندازگيري و تست

 3 - استفاده از ابزارهاي پزشكي

 4 - استفاده در گيرنده هاي GPS

 5 - استفاده در اتومبيل به عنوان هندزفري موبايل

 6 - استفاده در كنترل از راه دور تلويزيون به جاي اينفرارد

 7 - استفاده در پلي استيشن سه و نينتندو به عنوان اهرم كنترل خود

 8 - استفاده در وسايل كمك شنوايي

 

ايجاد شبكه با كمك تكنولوژي بلوتوث  «Bluetooth in The Network»

تكنولوژي بلوتوث به گونه اي طراحي شده است كه در محيط هاي چند كاربره به راحتي مي تواند كار كند. پس يكي از بزرگترين مزاياي اين تكنولوژي، آن است كه به كمك آن مي توان تجهيزات داراي بلوتوث را در يك شبكه قرار داد. ارتباطي كه بلوتوث برقرار مي كند يا از نوع Point to Point است و يا از نوع ارتباط Point to Multipoint مي باشد.

`

شبكه هايي كه به اين صورت ايجاد مي شوند، در دو گروه قرار مي گيرند:

 «1» Piconet : اين شبكه حداكثر حاوي هشت دستگاه مي باشد كه حداقل بايد يكي از آنها Master  و حداكثر هفت تاي ديگر Slave باشند.

 «2» Scatternet : حداكثر شامل ده شبكه از نوع Piconet مي باشد.

دستگاه هاي يك شبكه Piconet بايد تحت پوشش يك فركانس راديويي و با يك كانال ارتباطي مشترك، ارتباط برقرار نمايند. آدرس هر دستگاه بصورت يك آدرس 48 بيتي منحصر به فرد مي باشد «BD-Address» كه بر مبناي پروتكل IEEE 802.11  يا WLAN‌ ايجاد شده است.

piconet and scatternet

 

 

 

در شكل فوق قسمت a ، ساده ترين نوع شبكه Piconet كه تركيبي از يك دستگاه Master و يك دستگاه Slave مي باشد، نمايش داده شده است.

در شكل فوق قسمت b ، شبكه اي با چهار دستگاه كه يكي از آنها Master و سه تاي ديگر Slave بوده، نمايش داده شده است.

در شكل فوق قسمت c ، مثالي از يك شبكه Scatternet‌ كه تركيبي از سه شبكه Piconet مي باشد، نمايش داده شده است.

 

در مورد برقراري ارتباط بوسيله بلوتوث با ساير تجهيزات بلوتوث دار، به دو نكته زير توجه نماييد:

 «1» برد تجهيزات بلوتوث از يك متر آغاز شده و تا حداكثر 100 متر ادامه مي يابد. توجه به اين نكته ضروري مي باشد كه تكنولوژي بلوتوث جهت ارتباط در فواصل كوتاه طراحي شده است.

 «2» ممكن است امواج توليدي توسط دستگاه بلوتوث شما با امواج ساير دستگاه ها تداخل كند و سبب مشكل گردد. بطور مثال در هواپيما، كاركردن با تلفن همراه ممنوع مي باشد. يكي از دلايل وجود اين ممنوعيت آن است كه امواج بلوتوث با امواج دستگاه هاي ناوبري هواپيما تداخل كرده و سبب بروز مشكلاتي  در امر ناوبري و كنترل هواپيما خواهد شد. به همين علت تلفن همراه يا هرگونه تجهيزاتي كه در آن ريز تراشه بلوتوث قرار داشته باشد، نبايد در هواپيما روشن باشند.

 

امنيت  «Security»

تكنولوژي بلوتوث را مي توان در خانه، محل كار، ماشين و ... مورد استفاده قرار داد. تكنولوژي بلوتوث در زمان انتقال اطلاعات بصورت بسيار امن و با محافظت و جلوگيري از هرگونه نفوذ و مداخله،عمليات انتقال اطلاعات را انجام مي دهد.  البته امنيت بلوتوث بطور كامل و صد در صد نمي باشد و نفوذگران حرفه اي «كه تعداد آنها بسيار معدود مي باشند» با كمك تجهيزات پيشرفته خود، قادر به ردگيري امواج بلوتوث و سرقت يا دستكاري اطلاعات در حال انتقال مي باشند. ذكر اين نكته خالي از لطف نمي باشد كه با ظهور نسخه هاي جديدتر از اين تكنولوژي، بحث امنيت و سرعت ارتقاء يافته و روز به روز از تعداد نفوذگران فوق كاسته خواهد شد.

تكنولوژي بلوتوث از همان ابتدا بصورت امن طراحي شده است و كاربران مي توانند در هر ارتباط احساس امنيت نمايند. به طور كلي سه مدل امنيتي براي برقراري يك ارتباط بي سيم از طريق بلوتوث وجود دارد :

  Security Mode 1: non-Secure

  Security Mode 1: Service Level enforced Security

  Security Mode 1: Link Level enforced Security

توليدكنندگان در زمان توليد هر محصول، نوع مدل امنيتي آن را تعيين مي كنند. مدل هاي امنيت در دستگاه ها و سرويس ها متفاوت است. براي دستگاه ها دو سطح  trusted device و  untrusted device وجود دارد. يك دستگاه trust يا مورد اعتماد، دستگاهي است كه قبلا با دستگاه ما ارتباط برقرار كرده است و بطور نا محدود به تمام سرويس هاي داخل دستگاه دسترسي دارد.

سرويس ها نيز داراي سه سطح امنيتي مي باشند:

 1- Service that require authorization and authentication

 2- Service that require authentication only

 3- Service that are open to all devices.

جلوگيري از تداخل امواج بلوتوث «Interferences»

اطمینان از عدم تداخل دستگاه ‌های مختلف با یکدیگر، یکی از مهم ترین اهداف طراحان این فناوری بوده ‌است. یکی از روش ‌هایی که دستگاه‌ های بلوتوث با استفاده از آن از تداخل با دیگر سیستم‌ها جلوگیری می‌ کنند، ارسال سیگنال‌ های بسیار ضعیف (حدود یک میلی وات) می ‌باشد. این درحالیست که قوی‌ترین تلفن‌های همراه قابلیت ارسال سیگنال‌های سه واتی را دارند. همین قدرت پایین، برد یک دستگاه بلوتوث را به 10 متر کاهش می‌دهد و متقابلاً احتمال تداخل با دیگر دستگاه‌ها را نیز کمتر می‌کند. با وجود قدرت پایین سیگنال در ارتباط بلوتوث، نیازی به خط دید مستقیم بین دو دستگاه وجود ندارد. سیگنال‌های بلوتوث از وسایل و حتی دیوار نیز عبور کرده و امکان کنترل دستگاه‌های مختلف در اتاق های مجزا را با استفاده از این استاندارد فراهم می‌کنند.

Bluetooth Interferences

با استفاده از بلوتوث می توان 8 دستگاه را به طور همزمان به هم متصل کرد. علی‌رغم اینکه همهٔ دستگاه ها در شعاع بين 10 تا 100 متری یکدیگر قرار دارند هیچ گونه تداخلی در ارتباط بینشان پیش نمی آید. این بدان دلیل است که بلوتوث با استفاده از تکنیکی با عنوان پرش بسامدها (FHSS) امکان استفادهٔ همزمان از یک بسامد مشخص را در بیش از یک دستگاه غیرممکن می سازد. در این تکنیک بلوتوث طیف بسامدی آی‌اس‌ام را به 79 بسامد مجزا تقسیم کرده و دستگاه مورد نظر بر مبنای معیارهای خاص در هر لحظه به صورت تصادفی یکی از این بسامدها را انتخاب کرده و استفاده می‌کند. در ارتباطات بلوتوث دستگاه فرستنده در هر ثانیه 1600 بار بسامد عوض می کند. بدین ترتیب تعداد دستگاه‌های بیشتری می‌توانند از طیف رادیویی استفاده کنند و امکان تداخل بین آن‌ها هم کاهش می‌یابد.

وقتی دستگاه‌های بلوتوث در فاصلهٔ مجاز از هم قرار می‌گیرند یک شبکه ایجاد می‌کنند. شبکه‌ای که توسط سیستم‌های بلوتوث ایجاد می‌شود شبکه شخصی (پن) نامیده می‌شود که ممکن است فضای یک اتاق یا خانه را در بر بگیرد یا این که فاصلهٔ بین تلفن همراه و هندزفری آن که به گوشتان وصل است را شامل شود.

 


لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.كاربرد بلوتوث ، بلوتوث چيست ، ايجاد شبكه با بلوتوث ، فناوري بلوتوث ، تكنولوژي بلوتوثنظرات کاربران

آتنا تندرو
عااااالیییی بوووود
فرید غزنویان
ممنون از شما استفاده بردیم.
شهنام اسدی
جدا"استفاده کردیم ممنون
علی بیات
خوب و کامل
میثم محتشمی نیا
بسیار مفید بود ممنون از زحمتی کشیدید
علی محمدی
ایا هنگام خارج شدن از شعاع بلوتوث پیغام صادر میشود
علی
مطالب عالی بود. ظاهر سایت زیاد جالب و جذب کننده نیست. اگه نظرات رو نمیدیدم مطلب رو نمیخوندم. ممنون
الهه امیری
مطالب خیلی عالی بود
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
متن نظر :