با ما در ارتباط باشید

021-88492331

دیتاسنتر چیست ؟

استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

از اوایل دهه ۹۰ میلادی با به وجود آمدن مفهوم وب در اینترنت و پروتكل HTTP كه به سادگی امكان به اشتراك گذاشتن مستندات در اینترنت را برای كاربران فراهم می کرد، روز به روز بر تعداد كاربران اینترنت افزوده شد. همچنین با زیاد شدن كاربران، بالا رفتن حجم مستندات و سادگی انتشار اطلاعات در اینترنت، مفاهیم تجاری نیز وارد عرصه اینترنت شدند. در چنین شرایطی هر شركت یا سازمانی تصمیم به راه اندازی سایت های اینترنتی و یا بصورت فراتر، پایگاه داده ای تحت وب گرفته که به کمک آن، اغلب خدمات خود به ارباب رجوعانشان را از طریق اینترنت و بدون نیاز به حضور آنها در محل شرکت یا سازمان مورد نظر، ارائه نمایند.از طرفی راه اندازی چنین سرویسی ، نیازمند تامین تجهیزات گران قیمت، استخدام نفرات متخصص و صرف هزینه بالا می باشد.
راه حل این مشكل، راه اندازی مراكز خاصی تحت عنوانData Center  یا مركز داده می باشد. Data Center  ها با در اختیار داشتن خطوط پر سرعت اینترنت ، سرورهای قوی و متعدد، تجهیزات پیشرفته تامین برق ، تهویه مطبوع و متخصصین مجرب، امكان راه اندازی سرورهای وب را برای عموم مردم ممكن ساخته اند. شركت های تجاری ، سازمان ها و عموم مردم می توانند با اجاره كردن فضای محدودی در این دیتاسنترها، وب سایت های  خود را در معرض دید عموم قرار داده و با صرف حداقل هزینه بهترین سرویس ممکن را بدست آورند. برخی شركت های بزرگ نیز با توجه به نیاز خود، اقدام به اجاره كردن یك سرور  یا بخشی از فضای یک رک در دیتاسنتر و قرار دادن سرور خود در آنجا می نمایند و آن را از راه دور ( Remote ) با ابزارهای خاص كنترل می کنند. اكنون با توجه به رشد سریع اینترنت، روز به روز به تعداد Data Center ها اضافه می شود به طوری كه در حال حاضر در اكثر كشورهای پیشرفته این مراكز وجود دارند.

دیتاسنتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

Header data center

دیتاسنتر  به مجموعه‌ای از سرویس دهنده ها، زیرساخت‌های ارتباطی، تجهیزات امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه ( اینترنت، اینترانت، اکسترانت ) بکار گرفته می‌شوند. دیتاسنتر، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده است ، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع آوری داده و یا تمامی این موارد عمل کند.
مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری و یا عمومی قابل استفاده هستند . از جمله Data Center های برتر در دنیا عبارتند از :

مایکروسافت:
Data Center شیکاگوی مایکروسافت یکی از بزرگترین Data Center های دنیا با ۶۵ هزار متر مربع، میزبان حدود یک میلیون سرور است که در واحدهای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تائی دسته بندی شده اند.

گوگل:

گوگل هیچگاه رسماً تعداد سرورهای خود را اعلام نکرده؛ ولی می گویند این شرکت صاحب بیش از ۹۰۰ هزار سرور است. حتی عجیب نیست اگر گوگل را با ۱۳ مرکز داده در سراسر دنیا مالک بزرگترینData Center جهان بنامیم .

بررسی اجزای اصلی یک دیتاسنتر

data center s02

1) سیستم برق پشتیبان :
یکی از مهم ترین مسائل در   دیتاسنترها  سرویس دهی بدون وقفه به مشتریان می باشد. با توجه به امکان قطع برق به دلایل مختلف همچون حوادث غیرمترقبه یا جنگ، نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری است. معمولاً  Data Centerهای بزرگ از UPS های مخصوصی استفاده می کنند که امکان سرویس دهی به بیش از صدها سرور را دارند. علاوه بر سیستم UPS ، ژنراتورهای قوی نیز درData Center وجود دارد تا در صورت قطع بلندمدت برق، سرویس دهی بدون وقفه انجام شود .

2) ساختمان دیتاسنتر و سیستم های کنترلی مختلف جهت حفاظت از آن :

با توجه به اینکه در هر دیتاسنتر صدها سرور قرار می گیرند که اکثرا از نوع رکمونت می باشند، در نتیجه گرمای بسیار زیادی تولید می شود به همین منظور ، ساختمان دیتاسنترها اکثرا با سقف های بلند ساخته می شوند که علاوه بر تهویه هوا، امکان قرار دادن سرورهای بیشتر را می دهند. همچنین در اغلبها دیتاسنترها ، با کمک کف کاذب  و سقف کاذب ، مسیرهایی برای گذراندن کابل های شبکه و کابل های برق مورد نیاز ایجاد میشود. علاوه بر این موارد، از سیستم های تهویه قوی برای پایین نگه داشتن دمای سرورها ، سیستم اطفاء حریق جهت پیشگیری و کنترل حریق های احتمالی و بسیاری از سیستم های کنترلی دیگر در یک دیتاسنتر، بهره برداری میشود.

3) دستگاههای ذخیره سازی اطلاعات (Storage) : ذخیره سازی متصل به شبکه (Nas) دستگاهی است که به صورت اشتراکی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

4) سیستم های پشتیبان گیری : با توجه به سیاست های Data Center و نیاز پروژه ، پشتیبان گیری از اطلاعات امری کاملا ضروری می باشد.

دسته بندی دیتاسنتر ها

what is rack 02

مراکز داده را با توجه به اندازه و کارکرد به دسته‌های زیر تقسیم می کنیم:

 1- شبکه‌های سازمانی، تجاری و یا دانشگاهی  (Campus)
 2- شبکه‌های خصوصی ( ( WAN
 3- فراهم کننده‌های سرویس (SP
 4- مراکز داده اینترنتی  (IDC)
 5- مراکز داده فراسازمانی  (Extranet)
 6- مراکز داده محلی  ( Intranet)

واحد IT یکی از قسمت های بسیار مهم از هر سازمان و شرکت در سراسر جهان می باشد. توجه به این واحد و ارتقاء آن یکی از نکات اصلی جهت تداوم کسب و کار می باشد. شرکت ها برای اجرای عملیات خود به  سیستم های اطلاعاتی متکی هستند . اگر یک سیستم در دسترس نباشد، ممکن است عملیات شرکت دچار اختلال و یا بطور کامل متوقف شود. ارائه یک زیرساخت قابل اعتماد به منظور به حداقل رساندن احتمال اختلال برای انجام عملیات IT  لازم است. از موارد مهم دیگر، امنیت اطلاعات می باشد. به همین دلیل Data  Center ها به عنوان یک محیط امن که احتمال نقض امنیت را به حداقل میرساند، مورد توجه قرار می گیرند. 

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
دیتاسنتر چیست، Data Center، کاربرد دیتاسنتر، ساختار دیتاسنتر، انواع دیتاسنتر
استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
OSI-Model
یکی از راه حل های مناسب برای افزایش سرعت توسعه شبکه ، استفاده از معماری های شبکه لایه بندی شده می باشد زیرا ...
Network-Topology-mahampardaz
توپولوژی فیزیکی شبکه به نحوه اتصال فیزیکی عناصر شبکه به یکدیگر و توپولوژی منطقی به نحوه انتقال اطلاعات و داده ها بین عناصر شبکه از طریق بستر فیزیکی موجود اشاره می نماید.
OSI-model-08
مدل OSI يا Open Systems Interconnection (مدل ارتباط سیستم های باز ) ، یك مدل مفهومی است که بدون در نظر گرفتن ساختار و فناوری داخلی تجهیزاتی که قصد برقراری ارتباط با یکدیگر را دارند ...
protocol-mahampardaz-1
پروتکل، امکان برقراری ارتباط، انتقال داده و خاتمه ارتباط روی بستر شبکه را برای ماشین مبدا و مقصد فراهم میکند.
maham-fixed-shelf-2
4.50/5
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *