با ما در ارتباط باشید

021-88492331

راهنمای خرید رک : ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور

استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.

راهنمای خرید رک

در سازمانها، ادارات، شرکت ها و هر جای دیگری که یک شبکه کامپیوتری وظیفه برقراری ارتباطات، امنیت و انجام امور اداری را بر عهده دارد، به جرات می توان گفت که اتاق سرور یا دیتاسنتر موجود در آن محل به عنوان قلب تپنده آنجا محسوب شده و حفظ و نگهداری و ارائه سرویس های پیشگیرانه جزء مهمترین وظایف مدیران IT آن مجموعه خواهد بود.

یکی از بهترین روشها برای مراقبت از سرورهای با ارزش سازمانها و شرکت ها، استفاده از رک های استاندارد و مناسب با توجه به شرایط فیزیکی اتاق سرور و تجهیزاتی که قرار است در آن رک نصب گردند، می باشد. انتخاب یک رک مناسب ، نیازمند دانستن ویژگی های رک های مختلف، شرایط محیطی اتاق سرور، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیار از نکات مهم دیگر است.

برای اطمینان از اینکه مناسب ترین رک ممکن را انتخاب کنید، راهنمای خرید رک فوق به شما کمک می‌کند تا انواع رک‌های سرور و شبکه را بر اساس فاکتور های مختلف مانند ابعاد رک ، شرایط فیزیکی اتاق سرور و … مورد بررسی و مقایسه قرار دهید.

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین ویژگی های یک رک مناسب برای اتاق سرور می پردازیم.

انتخاب رک مناسب : عمق رک

همیشه قبل از خرید رک ، بزرگترین تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور را از لحاظ عمق شناسایی کنید و عمق رک خود را بر اساس عمق بزرگترین دستگاهی که قرار است در رک نصب شود ، انتخاب کنید. 

به عنوان نمونه چند روز پیش از مدیر IT شرکتی که قصد تعویض رک ایستاده عمق 80 خود را با یک رک ایستاده عمق 100 داشت، پرسیدم که چرا قصد انجام این کار را دارد با وجود اینکه به تازگی رک خود را تهیه کرده است. در جواب گفت که هنگام خرید رک ، ابعاد سرور hp خود را در نظر نگرفتم و زمانی که قصد نصب سرور در رک را داشتم، قسمتی از کیس سرور از درعقب رک بیرون می زد و نمی توانستم درب رک را ببندم.

نکته مهم دیگر در مورد عمق رک آن است که آیا ابعاد اتاقی که قرار است رک در آنجا قرار گیرد به اندازه ای بزرگ است تا رک مورد نظر در آن جای شود و بتوان دربهای رک را به راحتی و بدون وجود هرگونه مانعی ، باز و بسته نمود؟

راهنمای خرید رک : انتخاب رک با عمق مناسب با توجه به ابعاد اتاق سرور و عمق بزرگترین تجهیزات شبکه موجود

انتخاب رک مناسب : ارتفاع رک

تعیین ارتفاع رک دومین نکته مهم قبل از خرید رک می باشد. برای انجام این کار ابتدا باید ارتفاع اتاق سرور را اندازه گیری نمایید تا ارتفاع بلندترین رکی که در اتاق سرور میتواند قرار گیرد را بدست آورید. بسیار پیش می آید که مدیران IT بخاطر عدم توجه به این نکته ، قصد تعویض رک خود را با یک رک بلندتر و یا کوتاه تر دارند.

سپس لیستی از تمام تجهیزات فعلی اتاق سرور و تجهیزاتی که ممکن است در آینده به بستر شبکه فعلی اضافه شوند، تهیه نموده و با بررسی ارتفاع هر یک ، ارتفاع کلی رک را محاسبه نمایید. البته دقت کنید که معمولا هنگام نصب تجهیزات شبکه در رک ، نیاز می شود تا کمی فضای خالی بین آنها قرار دهید تا هم دسترسی آسان تری به پشت تجهیزات داشته باشید و هم نمای بیرونی رک زیباتر به نظر برسد.

همیشه توصیه من به خریداران رک این است که در صورت عدم محدودیت ارتفاع در اتاق سرور خود، قدری ارتفاع رک خود را بلندتر در نظر گرفته تا اگر در آینده تجهیزات شبکه دیگری به اتاق سرور اضافه شد، نیاز به تعویض رک نداشته باشند. 

راهنمای خرید رک : هنگام محاسبه ارتفاع رک ، ارتفاع اتاق سرور و ارتفاع مورد نیاز برای نصب تجهیزات شبکه ( + چند یونیت اضافه ) را در نظر بگیرید.

انتخاب رک مناسب : عرض رک

در بازار شبکه امروز رک ها بیشتر با دو عرض 60 سانت و 80 سانت به مشتریان ارائه می گردند. ( البته اغلب از رک عرض 60 سانت استفاده میشود.)  رک های عرض 80 سانت در شبکه هایی که تعداد کلاینت های آن شبکه زیاد هستند، مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا تعداد کابلهایی که وارد رک میشود زیاد بوده و نمی توان این حجم کابل را در یک رک عرض 60 جای داد و رک را به خوبی آرایش نمود.

نکته دیگر جوشی بودن شاسی برخی از برندهای رک می باشد. یعنی مانند سایر رک های دیگر، بدنه رک با پیچ و مهره به یکدیگر متصل نشده و رک قابلیت باز شدن را ندارد. این نکته در این گروه از رک ها هم حسن و هم عیب محسوب می گردد. عیب این نوع رک زمانی خود را نشان می دهد که شما قصد عبور دادن رک ، از مکانی با ابعادی کوچکتراز رک را دارید.

مثلا از چهارچوب درب اتاقی که عرض آن از عرض رک کمتر است. در این حالت تنها چاره کار تعویض رک می باشد. البته در میان مشتریان من یک مورد استثناء هم بود (چند سال پیش) که بجای تعویض رک ، دیوار اتاق را خراب کرد و رک را به داخل اتاق برد و سپس دیوار را بازسازی نمود.

راهنمای خرید رک : رک عرض 80 ، مناسب برای نگهداری از حجم زیاد کابل شبکه و رک عرض 60 مناسب نصب سرور و سایر تجهیزات شبکه با کمترین تعداد کابل شبکه و برق می باشد. 

انتخاب رک مناسب : وزن تجهیزات شبکه

توجه به مجموع وزن تجهیزات شبکه موجود، چهارمین نکته قابل توجه در انتخاب رک می باشد. قابلیت تحمل وزن رک های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند. برخی از رک ها به علت استراکچر ضعیف خود برای تجهیزات سنگین مناسب نمی باشند. مثلا اگر تعداد سرورهای شما زیاد است یا قصد قرار دادن ups  در رک را دارید، حتما از رک هایی با استراکچر قوی استفاده نمایید.

در غیر اینصورت به مرور زمان شاسی رک کج شده و رک به سمت راست یا چپ متمایل می شود. علاوه بر استراکچر رک ، آداپتورهای عمودی رک نیز در تحمل وزن رک نقش بسیار مهمی دارند. در رک های ارزان قیمت ضخامت ورق آداپتور های این گروه از رک ها 1 میلی متر یا کمتر می باشد که حتی با دست هم تاب بر می دارند و اصلا مناسب تجهیزات شبکه با وزن بالا نمی باشند. ضخامت مناسب برای آداپتور رک های استاندارد 2 میلی متر به بالا است.

راهنمای خرید رک : از قرار دادن تجهیزات شبکه در کف رک جدا خودداری فرمایید و برای قرار دادن تجهیزات شبکه سنگین وزن غیر رکمونت ، حتما از سینی ثابت استفاده نمایید.

انتخاب رک مناسب : امنیت رک شبکه

بصورت پیش فرض معمولا فقط درب جلو و عقب رک ها قفل دار می باشند. توصیه می شود برای افزایش امنیت و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به تجهیزات شبکه داخل رک ، برای پنل های چپ و راست رک نیز از قفل استفاده نمایید. همچنین می توانید از قفل های هوشمند ، قفل های رمز دار و یا قفل هایی که قابلیت پلمپ شدن را دارند استفاده نمایید.

راهنمای خرید رک : بهترین راه برای حفظ امنیت تجهیزات شبکه، اعمال محدودیت برای حضور فیزیکی افراد در اتاق سرور و به حداقل رساندن آن و ممانعت از حضور افراد غیر مجاز می باشد.

انتخاب رک مناسب : گردش هوا داخل رک

اگر قرار است در رک خود تعداد زیادی سرور قرار دهید حتما از رک با درب جلو و پشت توری ( درب مشبک ) استفاده نمایید. دقت کنید که سیستم تهویه هوا در سرورها به این صورت است که هوای خنک را از جلو به داخل کیس کشیده و هوای گرم را از پشت کیس به خارج منتقل می کند. پس بهتر است در این حالت از رک با درب مشبک استفاده کنید تا درب رک مانعی برای ورود و خروج هوا نباشد.

عدم توجه به این نکته بسیار مهم ، سبب آسیب دیدن شدید سرورها می گردد. اگر در رک های درب شیشه ای ، تعداد زیادی سرور نصب کنیم علاوه بر اینکه خود درب بصورت یک مانع جلوی ورود و خروج هوا را می گیرد، سرورها نیز به عنوان مانعی در جهت حرکت عمودی هوای گرم به سمت بالا عمل می کنند و هوای گرم داخل رک باقی می ماند.

راهنمای خرید رک : درب جلو و عقب مشبک ، بهترین انتخاب ممکن برای رک های سرور می باشد.

سوالات متداول

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
ویژگی های رک مناسب برای اتاق سرور ، معیار های انتخاب رک ، ابعاد رک ، رک سرور ، راهنمای خرید رک ، رک دیتاسنتر
برچسب ها
استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
راهنمای خرید کابل شبکه : بررسی ساختار انواع کابل شبکه
چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
how-to-select-shelf-for-rack-4-300
چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رکمان، تهیه نماییم؟
rack-benefit-1-300x112
استفاده از رک های شبکه، زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و حفظ امنیت تجهیزات را به همراه خواهد داشت.
rack-shelf-mahampardaz-1-300x112
سینی ثابت یا سینی متحرک : کدامیک انتخاب مناسب تری برای رک شبکه می باشد؟
what-is-rackmount-02-300
عبارت رکمونت ( Rackmount ) برای توصیف تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت نصب در رک شبکه را داشته باشند.
پریز برق نارنجی دانوب
/5
تومان