با ما در ارتباط باشید

021-88492331

راهنمای خرید رک : ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور

استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

در سازمانها، ادارات، شرکت ها و هر جای دیگری که یک شبکه کامپیوتری وظیفه برقراری ارتباطات، امنیت و انجام امور اداری را بر عهده دارد فقط می توان گفت که اتاق سرور یا دیتاسنتر موجود در آن محل به عنوان قلب تپنده آنجا محسوب شده و حفظ و نگهداری و ارائه سرویس های پیشگیرانه جزء مهمترین وظایف مدیران IT آن مجموعه خواهد بود.

یکی از بهترین روشها برای مراقبت از سرورهای با ارزش سازمانها و شرکت ها، استفاده از رک های استاندارد و مناسب شرایط فیزیکی اتاق سرور مورد نظر می باشد. انتخاب یک رک مناسب ، نیازمند دانستن ویژگی های رک های مختلف، شرایط محیطی اتاق سرور، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیار از نکات مهم دیگر می باشد. این مطلب به بررسی برخی از نکات مهم مربوط به نحوه انتخاب رک بر اساس ابعاد رک  و شرایط فیزیکی اتاق سرور می پردازد.

maham 16unit65 L3

انتخاب رک مناسب : عمق رک

همیشه قبل از خرید رک ، بزرگترین تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور را از لحاظ عمق شناسایی کنید و عمق رک خود را بر اساس عمق بزرگترین دستگاهی که قرار است در رک نصب شود ، انتخاب کنید.  به عنوان نمونه چند روز پیش از مدیر IT شرکتی که قصد تعویض رک ایستاده عمق 80 خود را با یک رک ایستاده عمق 100 داشت، پرسیدم که چرا قصد انجام این کار را دارد با وجود اینکه به تازگی رک خود را تهیه کرده است. در جواب گفت که هنگام خرید رک ، ابعاد سرور hp خود را در نظر نگرفتم و زمانی که قصد نصب سرور در رک را داشتم، قسمتی از کیس سرور از درعقب رک بیرون می زد و نمی توانستم درب رک را ببندم.

انتخاب رک مناسب : ارتفاع رک

 تعیین ارتفاع رک دومین نکته مهم قبل از خرید رک می باشد. برای انجام این کار ابتدا باید ارتفاع اتاق سرور را اندازه گیری نمایید تا ارتفاع بلندترین رکی که در اتاق سرور میتواند قرار گیرد را بدست آورید. بسیار پیش می آید که مدیران IT بخاطر عدم توجه به این نکته ، قصد تعویض رک خود را با یک رک بلندتر و یا کوتاه تر دارند. همیشه توصیه من به خریداران رک این است که در صورت عدم محدودیت ارتفاع در اتاق سرور خود، قدری ارتفاع رک خود را بلندتر در نظر گرفته تا اگر در آینده تجهیزات شبکه دیگری به اتاق سرور اضافه شد، نیاز به تعویض رک نداشته باشند. 

انتخاب رک مناسب : عرض رک

در بازار شبکه امروز رک ها بیشتر با دو عرض 60 سانت و 80 سانت به مشتریان ارائه می گردند. ( البته اغلب از رک عرض 60 سانت استفاده میشود.)  رک های عرض 80 سانت در شبکه هایی که تعداد کلاینت های آن شبکه زیاد هستند، مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا تعداد کابلهایی که وارد رک میشود زیاد بوده و نمی توان این حجم کابل را در یک رک عرض 60 جای داد و رک را به خوبی آرایش نمود.

نکته دیگر جوشی بودن شاسی برخی از برندهای رک می باشد. یعنی مانند سایر رک های دیگر، بدنه رک با پیچ و مهره به یکدیگر متصل نشده و رک قابلیت باز شدن را ندارد. این نکته در این گروه از رک ها هم حسن و هم عیب محسوب می گردد. عیب این نوع رک زمانی خود را نشان می دهد که شما قصد عبور دادن رک ، از مکانی با ابعادی کوچکتراز رک را دارید. مثلا از چهارچوب درب اتاقی که عرض آن از عرض رک کمتر است. در این حالت تنها چاره کار تعویض رک می باشد. البته در میان مشتریان من یک مورد استثناء هم بود (چند سال پیش) که بجای تعویض رک ، دیوار اتاق را خراب کرد و رک را به داخل اتاق برد و سپس دیوار را بازسازی نمود.

انتخاب رک مناسب : وزن تجهیزات شبکه

توجه به مجموع وزن تجهیزات شبکه موجود، چهارمین نکته قابل توجه در انتخاب رک می باشد. قابلیت تحمل وزن رک های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند. برخی از رک ها به علت استراکچر ضعیف خود برای تجهیزات سنگین مناسب نمی باشند. مثلا اگر تعداد سرورهای شما زیاد است یا قصد قرار دادن ups  در رک را دارید، حتما از رک هایی با استراکچر قوی استفاده نمایید. در غیر اینصورت به مرور زمان شاسی رک کج شده و رک به سمت راست یا چپ متمایل می شود. علاوه بر استراکچر رک ، آداپتورهای عمودی رک نیز در تحمل وزن رک نقش بسیار مهمی دارند. در رک های ارزان قیمت ضخامت ورق آداپتور های این گروه از رک ها 1 میلی متر یا کمتر می باشد که حتی با دست هم تاب بر می دارند و اصلا مناسب تجهیزات شبکه با وزن بالا نمی باشند. ضخامت مناسب برای آداپتور رک های استاندارد 2 میلی متر به بالا است.

انتخاب رک مناسب : امنیت رک شبکه

بصورت پیش فرض معمولا فقط درب جلو و عقب رک ها قفل دار می باشند. توصیه می شود برای افزایش امنیت و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به تجهیزات شبکه داخل رک ، برای پنل های چپ و راست رک نیز از قفل استفاده نمایید. همچنین می توانید از قفل های هوشمند ، قفل های رمز دار و یا قفل هایی که قابلیت پلمپ شدن را دارند استفاده نمایید.

انتخاب رک مناسب : گردش هوا داخل رک

اگر قرار است در رک خود تعداد زیادی سرور قرار دهید حتما از رک با درب جلو و پشت توری ( درب مشبک ) استفاده نمایید. دقت کنید که سیستم تهویه هوا در سرورها به این صورت است که هوای خنک را از جلو به داخل کیس کشیده و هوای گرم را از پشت کیس به خارج منتقل می کند. پس بهتر است در این حالت از رک با درب مشبک استفاده کنید تا درب رک مانعی برای ورود و خروج هوا نباشد. عدم توجه به این نکته بسیار مهم ، سبب آسیب دیدن شدید سرورها می گردد. اگر در رک های درب شیشه ای ، تعداد زیادی سرور نصب کنیم علاوه بر اینکه خود درب بصورت یک مانع جلوی ورود و خروج هوا را می گیرد، سرورها نیز به عنوان مانعی در جهت حرکت عمودی هوای گرم به سمت بالا عمل می کنند و هوای گرم داخل رک باقی می ماند.

سوالات متداول

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
ویژگی های رک مناسب برای اتاق سرور ، معیار های انتخاب رک ، ابعاد رک ، رک سرور ، راهنمای خرید رک ، رک دیتاسنتر
استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
network-cable-defference-1
چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
how-to-select-shelf-for-rack-4
چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رکمان، تهیه نماییم؟
rack-benefit-1
استفاده از رک های شبکه، زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و حفظ امنیت تجهیزات را به همراه خواهد داشت.
rack-shelf-mahampardaz-1
سینی ثابت یا سینی متحرک : کدامیک انتخاب مناسب تری برای رک شبکه می باشد؟
what-is-rackmount-02-1499-748
عبارت رکمونت ( Rackmount ) برای توصیف تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت نصب در رک شبکه را داشته باشند.
maham-fixed-shelf-2
4.50/5
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *