با ما در ارتباط باشید

021-88492331

رکمونت چیست ؟

استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.

رکمونت چیست ؟

شبکه های کامپیوتری شامل تجهیزات متنوع با ابعاد و عملکرد های مختلف می باشند. مانند سرور ، سوئیچ ، روتر ، یو پی اس ، پچ پنل ، لایت پنل ، فایروال و ….. وجود اکثر این تجهیزات برای راه اندازی هر نوع شبکه ای نیاز می باشد. حال اگر هر تولید کننده ای ، تجهیزات تولیدی خود را با ابعاد دلخواه خود تولید کند، هزاران مدل رک با ابعاد مختلف برای نصب این تجهیزات نیاز می باشد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل ، انجمن صنایع مهندسی آمریکا ( EIA ) در سال 1968 استانداردی ( سند EIA-310-D ) را تدوین نمود که در آن ابعاد دقیق بخش های مختلف کابینت های رک 19 اینچی مشخص شده است. رایج ترین و پر استفاده ترین بخش های این سند مربوط به واحد سنجش ارتفاع رک ( یونیت رک ) و واحد سنجش عرض تجهیزات قابل نصب بر روی آداپتور های رک ( رکمونت ) می باشد.

در تصویر بالا، یک پاور ماژول رکمونت را مشاهده می نمایید. همانطور که در تصویر مشخص است، عرض فریم جلوی دستگاه برابر 19 اینچ و عرض بدنه اصلی دستگاه برابر 17.75 اینچ می باشد .

بخشی از سند  EIA-310-D

واژه رکمونت در لغت به معنای نصب کردن در رک می باشد. در سند EIA-310-D و با هدف تولید رک هایی که تمامی تجهیزات مورد نیاز در بستر شبکه ، بدون بروز هرگونه مشکل و به راحتی در آنها نصب گردند، فاصله دقیق بین سه نقطه از آداپتور های یک رک شبکه استاندارد، تعیین شده است. استاندارد رکمونت در واقع به این سه فاصله دقیق تعیین شده ، اطلاق می گردد.

 این سه فاصله عبارتند از :

 1. فاصله بین دو لبه داخلی آداپتور های چپ و راست رک از یکدیگر که باید برابر با 17.75 اینچ باشد.
 2. فاصله بین مرکز تا مرکز جا پیچ های دو آداپتور چپ و راست رک که باید 18.3125 اینچ باشد.
 3. فاصله بین پشت تا پشت جا پیچ های آداپتور های چپ و راست رک که باید 19 اینچ باشد.

برای درک بهتر سه فاصله تعیین شده در استاندارد رکمونت ، به تصویر زیر دقت فرمایید. ( 1 اینچ = 2.54 سانتی متر )

بر طبق سند EIA-310-D، تجهیزاتی که قرار است در رک شبکه نگهداری شوند از نظر ابعاد به دو گروه تقسیم می شوند.

1 – تجهیزاتی که عرض فریم جلوی دستگاه  19 اینچ ، معادل 48.26 سانتی متر  و عرض بدنه آنها کوچکتر از 17.75 اینچ یا 45.085 سانتی متر باشد.

2 – تجهیزاتی که عرض فریم جلو و عرض بدنه دستگاه با ابعاد ذکر شده در بند یک مغایرت دارند.

تجهیزات رکمونت چیست ؟

با استناد به سند EIA-310-D ، به تجهیزاتی که عرض فریم جلوی آنها 19 اینچ و عرض بدنه آنها کمتر از 17.75 اینچ باشد، اصطلاحا  تجهیزات رکمونت ( RackMount ) می گویند. تجهیزات رکمونت بصورت مستقیم و بدون نیاز به سینی و سایر نگهدارنده های دیگر، قابل نصب در رک می باشند. مانند  کیس رکمونت زیر .

نکته مهم در تجهیزات رکمونت آن است که این تجهیزات قابلیت نصب در تمامی رک های استاندارد 19 اینچ را داشته و فرق نمی کند که رک فوق از چه برندی و با چه مشخصاتی باشد.

انواع تجهیزات رکمونت

با توجه به مزایای استفاده از تجهیزات رکمونت ، امروزه اکثر تجهیزات شبکه ، هم بصورت ایستاده ( تاور ) و هم بصورت رکمونت تولید می گردند. رایج ترین تجهیزات رکمونت که در اغلب شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

 • انواع ups رکمونت
 • انواع پچ پنل شبکه
 • انواع پچ پنل فیبر نوری
 • انواع پاور ماژول رکمونت
 • انواع کابینت باطری رکمونت
 • انواع ویس پنل ( پچ پنل تلفنی )
 • انواع سینی ثابت و متحرک رکمونت
 • انواع کیس رکمونت و کیس سرور رکمونت
 • انواع سوییچ شبکه  ، روتر  و فایر وال رکمونت
 • لایت پنل ، بلنک پنل ، کنترل دما و رطوبت رکمونت

نصب تجهیزات رکمونت در رک با کمک ریل کیت

برخی از تجهیزات رکمونت را می توان با استفاده از ریل کیت به رک های شبکه متصل نمود. مانند کیس رکمونت ، مانیتور رکمونت یا کنسول مانیتور و …  این گروه از تجهیزات رکمونت معمولا دارای عمق و وزن بیشتری بوده و برای جا به جایی و دسترسی آسان تر و انجام برخی سرویس های دوره ای مورد نیاز ، آنها را با کمک ریل کیت ، به رک متصل می کنند.

نحوه نصب تجهیزات غیر رکمونت در رک

بر خلاف تجهیزات رکمونت ، اگر بخواهیم گروه دوم تجهیزات، یعنی تجهیزات غیر رکمونت را در رک قرار دهیم یا باید آنها را روی سینی رک قرار داده و یا به کمک پنل یا براکت یا گوشواره های رکمونت کننده ، عرض فریم جلوی آنها را هم عرض فریم تجهیزات رکمونت کرده و به رک شبکه مورد نظر ، متصل کنیم. مانند روتر سیسکو c1111-4p ( تصویر زیر )

سوالات متداول

مزیت استفاده از تجهیزات رکمونت چیست ؟

تجهیزات رکمونت ، استفاده از فضای داخل رک را بهینه می کنند. یعنی در فضای محدود داخل رک ، تجهیزات بیشتری را می توان نصب نمود. همچنین ، سبب افزایش راندمان خنک کنندگی تجهیزات می گردند و دسترسی به تجهیزات موجود در رک را برای تعمیر و نگهداری یا ارتقا آسان تر می کنند. 

خیر ، هر نوع دستگاهی که برای محافظت و نگهداری نیاز به رک شبکه داشته باشد، ممکن است به صورت رکمونت نیز ساخته شود. مانند تجهیزات صوتی و تصویری ، یو پی اس ، کابینت باطری یو پی اس ، تجهیزات مانیتورینگ اتاق سرور و دیتاسنتر ، پنل های مختلف حاوی سنسورها و …

خیر ، ابعاد تجهیزات رکمونت می توانند بسته به نیاز دستگاه مورد نظر، متغیر بوده و با هر ارتفاع یا عمقی تولید شوند. کم ارتفاع ترین دستگاه رکمونت نیم یونیت و بیشترین ارتفاع می تواند تا ارتفاع رکی که در آن قرار است نصب شود، باشد. مثلا 40 یونیت یا 42 یونیت یا 20 یونیت یا … از لحاظ عمق نیز معمولا از 5 یا 6 سانت شروع شده و تا حدود 1 متر پیش می روند.

استفاده از کیس رکمونت برای نگهداری تجهیزات شبکه ، مستقیماً بر عملکرد آنها تأثیر نمی گذارد. با این حال، به علت عملکرد بهتر در فرآیند خنک نگه داشتن تجهیزات نصب شده در داخل کیس رک مونت ، می تواند به طور غیرمستقیم عملکرد را بهبود بخشد ( از گرم شدن بیش از حد تجهیزات جلوگیری می کند) و در نتیجه طول عمر دستگاه شما را افزایش می دهد.

همچنین به خاطر ارتفاع کم ، قابلیت نصب ریل ، عمق زیاد و بدنه محکم کیس های رکمونت ، در یک رک می توان حجم زیادی از تجهیزات را قرار داد ، آنها را به خوبی سازماندهی نمود، دسترسی به تجهیزات ، عیب یابی و انجام تعمیرات و سرویس های مورد نیاز ، آسان تر خواهد شد، در نتیجه میزان خرابی و زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات کاهش خواهد یافت.

بله، چیدمان دستگاه‌ها در یک رک بسیار مهم می باشند. تجهیزات سنگین تر باید در یونیت های پایین رک قرار داده شوند تا مرکز ثقل رک پایین بیاید و پایداری آن افزایش یابد. همچنین وسایلی که گرمای زیادی تولید می کنند نباید مستقیماً روی هم قرار گیرند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود.

این تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند که هوای خنک از جلو وارد و هوای گرم از پشت خارج می شود. این به شما امکان می دهد چندین دستگاه را در کنار هم قرار دهید بدون اینکه نگران گرم شدن بیش از حد آنها باشید. البته وجود درب های مشبک رک ، فن یونیت سقفی و …  به گردش هر چه بهتر هوا در رک کمک شایانی می کنند.

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
رک مونت چیست ، Rackmount ، Rack mount ، رک شبکه ، رک سرور ، کیس رکمونت ، سرور رکمونت
برچسب ها
استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
راهنمای خرید کابل شبکه : بررسی ساختار انواع کابل شبکه
چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
how-to-select-shelf-for-rack-4-300
چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رکمان، تهیه نماییم؟
rack-benefit-1-300x112
استفاده از رک های شبکه، زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و حفظ امنیت تجهیزات را به همراه خواهد داشت.
rack-shelf-mahampardaz-1-300x112
سینی ثابت یا سینی متحرک : کدامیک انتخاب مناسب تری برای رک شبکه می باشد؟
server-rack-1-300
چگونه یک رک مناسب بر اساس ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور خود، انتخاب کنیم؟
کابل شبکه نگزنس Cat6 utp
/5
تومان