با ما در ارتباط باشید

021-88492331

یونیت رک چیست؟

rack unit 02s
استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.

یونیت واحد اندازه گیری ارتفاع رک

یکی از سوالاتی که هنگام خرید یک رک شبکه حتما با آن بر خورد خواهید کرد، تعداد یونیت های رک می باشد. به عبارت دیگر، فروشنده رک از شما خواهد پرسید که ” رک چند یونیت می خواهید؟” در پاسخ به این پرسش، ابتدا باید بدانیم که یونیت چیست؟

یونیت واحد اندازه گیری ارتفاع رک

یونیت ( unit ) رک که به اختصار “U” یا  “RU” نیز گفته میشود، واحد اندازه گیری است که برای رک های شبکه یا رک های سرور، مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع به کمک واحد شمارش یونیت ، ما به فروشنده میگوییم که رک با چه ارتفاعی نیاز داریم.

هر یونیت برابر  1.75 اینچ ( 44.45 میلی متر)  است. 

Server rack rail dimensions

چرا از یونیت برای سنجش ارتفاع یک رک استفاده میشود؟

واحد اندازه گیری یونیت مانند اکثر استانداردها در صنعت رک ، توسط انجمن صنایع الکترونیک (EIA) ارائه شده است. بدون وجود این استاندارد، تولیدکنندگان تجهیزات خود را با ابعاد دلخواه خود تولید می کنند و ممکن است مثلا ریلی بخرید که دارای جا پیچ های متفاوتی با جا پیچهای رک شما باشد و شما قادر به نصب آن در رک خود نباشید. پس هم تولیدکنندگان رک و هم تولیدکنندگان سایر تجهیزات شبکه ، هنگام تولید تجهیزات خود ، از واحد یونیت برای اندازگیری ارتفاع تجهیزات تولیدی خود استفاده می نمایند.

مزیت دیگر استفاده از واحد یونیت، سهولت یافتن تجهیزات مورد نیاز با ابعاد مورد نظر می باشد. فرض کنید شما نیاز به یک سرور داشته و فقط به اندازه 1 یونیت در رک خود فضا خالی دارید. حال فقط کافیست در اینترنت به دنبال سرورهای یک یونیت باشید و چون هم در تولید رک  و  هم در تولید سرور از واحد یونیت برای سنجش ارتفاع ، استفاده شده، مطمئن هستید که سرور فوق بدون مشکل و بدون نیاز به حتی 1 میلیمتر فضای بیشتر، از فضای خالی فعلی، در رک شما نصب خواهد شد.

rack unit 01

همانطور که در شکل فوق مشخص میباشد، هر 3 عدد جا پیچ رک برابر یک یونیت میباشد.

واحد یونیت : ارتفاع مفید رک یا گنجایش رک

زمانی که می گوییم رکی 42 یونیت است یعنی ارتفاع مفید یا طول آداپتور یا ظرفیت رک مورد نظر 42 یونیت می باشد. یعنی این رک قادر است 42 عدد دستگاه با ارتفاع 1 یونیت را در خود جای دهد. مثلا 42 عدد سرور 1 یونیت را می توان در یک رک 42 یونیت نصب کرد.

rack servers

بررسی ابعاد تجهیزات شبکه بر حسب یونیت

همانطور که پیش تر گفته شد، تمامی تولید کنندگان تجهیزات شبکه، ارتفاع تجهیزات تولیدی خود را بر حسب واحد استاندارد یونیت تولید می کنند تا بتوان دستگاه مورد نظر را در تمامی رک های شبکه نصب نمود. در حالت نرمال تولیدکنندگان، ارتفاع تجهیزات شبکه تولیدی خود را 3U ، 2U ، 1U یا 4U در نظر میگیرند. البته تجهیزاتی نیز وجود دارند که ارتفاع بالاتر از 4 یونیت دارند مثلا 5 یونیت  یا 6 یونیت یا … .

نکته مهم : اگر بطور دقیق و میلیمتری ارتفاع یک تجهیز شبکه مثلا 2 یونیت را اندازه بگیرید ، خواهید دید که ارتفاع آن کمی کمتر از 2 یونیت کامل می باشد. در عمل، دستگاه ها اغلب کمی کوچکتر از مقدار U مشخص شده ساخته می شوند تا دقیقا داخل مرزهای یک یونیت قرار بگیرند و بتوان به تعداد یونیت های یک رک، در آن تجهیزات شبکه نصب نمود.

مقایسه ارتفاع بیرونی رک و ارتفاع مفید رک ( تعداد یونیت رک )

زمانی که در اتاق سرور با محدودیت ارتفاع مواجه هستیم، دانستن ارتفاع دقیق رک بسیار مهم می باشد. فرض کنید قصد خرید یک رک 42 یونیت را داریم. در ابتدای این مطلب گفتیم که هر یونیت برابر 44.45 میلیمتر می باشد، پس 42 یونیت برابر 1866.9 میلیمتر می باشد. ولی وقتی ارتفاع یک رک 42 یونیت را از بیرون رک اندازه گیری میکنیم حدودا برابر 2005 میلیمتر میباشد یعنی حدودا 20 سانتی متر بلندتر از مقدار محاسبه شده برای 42 یونیت. این فضای اضافه برای نصب فن یونیت سقفی و ورود کابل ها از سقف یا کف رک مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است رک دارای چرخ یا پایه ثابت نیز باشد که ارتفاع آن به ارتفاع کلی رک اضافه می گردد.

سوالات متداول

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
رک یونیت ، واحد شمارش رک ، یونیت چیست ، unit ، rack unit
برچسب ها
استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
راهنمای خرید کابل شبکه : بررسی ساختار انواع کابل شبکه
چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
how-to-select-shelf-for-rack-4-300
چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رکمان، تهیه نماییم؟
rack-benefit-1-300x112
استفاده از رک های شبکه، زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و حفظ امنیت تجهیزات را به همراه خواهد داشت.
rack-shelf-mahampardaz-1-300x112
سینی ثابت یا سینی متحرک : کدامیک انتخاب مناسب تری برای رک شبکه می باشد؟
what-is-rackmount-02-300
عبارت رکمونت ( Rackmount ) برای توصیف تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت نصب در رک شبکه را داشته باشند.
رک 42 یونیت پایا
/5
تومان