با ما در ارتباط باشید

021-88492331

راهنمای خرید رک : مزایای استفاده از رک در شبکه

استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.

مزایای استفاده از رک در شبکه

پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود تا به سئوالات زیر پاسخ دهید :

  1. چرا مدیران IT در شبکه های خود از رک استفاده می کنند؟
  2. رک ها چگونه امنیت تجهیزات شبکه را تامین می کنند؟
  3. چرا با استفاده از رک سرور ، طول عمر تجهیزات شبکه افزایش پیدا می کند؟
  4. چگونه به کمک رک ، اتاق سرور یا دیتاسنتر زیبایی داشته باشیم؟
  5. چگونه می توان تعداد زیادی سرور و تجهیزات شبکه مختلف را در یک اتاق سرور کوچک جای داد؟
  6. چگونه به کمک رک در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنیم؟  

شرایط حاکم بر اتاق سرور قبل از بکارگیری رک

سرورها و تجهیزات شبکه من همگی بطور نامنظم در اتاق سرور قرار دارند!  من می خواهم که این تجهیزات طوری سازماندهی شده تا زیبایی و نظم اتاق سرور، سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه جهت ارائه سرویس های سخت افزاری و مهمتر از همه حفظ امنیت آنها حاصل شود!

خواسته های فوق را همه روزه می توان از مدیران شبکه شرکت های مختلفی شنید که با رک و ویژگی های مثبت آن آشنا نشده اند و تجهیزات شبکه شرکت خود را بطور سنتی و البته غیر استاندارد نگهداری می کنند. اگر این گروه از مزایای بکارگیری رک در شبکه خود آگاه بودند بدون هیچ معطلی رک مناسب شبکه خود را تهیه می کردند و تجهیزات شبکه خود را در آن قرار می دادند.

در ادامه این مقاله به چهار مورد از مزایای استفاده از رک در اتاق سرور یا دیتاسنتر اشاره شده است.

مزایای استفاده از رک : افزایش کارایی

یکی از نکات مهم برای اینکه سرور شما بدرستی کار کند، کنترل جریان هوا می باشد. اگرچیزی مانع رسیدن هوا به سرور شما گردد، درجه حرارت سرور بالا رفته و باعث کاهش شدید کارایی سرور می گردد. ممکن است شما سرور خود را روی میز کار خود قرار داده و بگویید که نیاز به رک سرور ندارید. در این حالت نیز همیشه این امکان وجود دارد تا کیس سرور به سمت دیوار حرکت کرده و یا وسیله دیگری مانع از رسیدن هوا به کیس سرور گردد.

رک های سرور به گونه ای طراحی شده اند تا سرورها و سایر تجهیزات شبکه را بطور امن در خود نگه دارند و بهترین شرایط را برای رساندن حداکثر جریان هوا به کیس سرور ایجاد می کند.  پس اگر کنترل جریان هوا جزء اولویت های شما می باشد رکی را تهیه کنید که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشد.

مزایای استفاده از رک : تعمیر و نگهداری آسان

اگر شما سرور ها و سایر تجهیزات شبکه خود را در رک سرور نگهداری کنید، به راحتی قادر خواهید بود تا سرویس های مورد نیاز تجهیزات شبکه فوق را انجام دهید. ( تعمیر و نگهداری آسان ) همچنین تجهیزات شبکه در جای مناسب خود قرار گرفته و یا کابل های شبکه بدون اینکه در هم گره بخورند، به بهترین شکل ممکن سازماندهی و آرایش خواهند شد. معمولا رک های شبکه دارای چرخ می باشند.

در این حالت مدیرشبکه به راحتی قادر خواهد بود تا به سرورها و سایر تجهیزات شبکه دسترسی پیدا کند و وظایف خود را به نحو احسن و به آسانی انجام دهد. این دسترسی آسان سبب راحتی در ارائه سرویس های پیشگرانه تجهیزات شبکه شده و در نتیجه کارایی تجهیزات و طول عمر آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند.

مزایای استفاده از رک : افزایش امنیت

آیا همه افراد در شرکت شما، دسترسی کامل به تمام تجهیزات شبکه مانند سرور ها، سوئیچ های شبکه ، تجهیزات فیبر نوری و … را دارند؟ اگر چنین است و شما با مشکلات مختلفی روبرو شده و قصد کنترل این دسترسی های غیر مجاز به تجهیزات شبکه را دارید، پس شما باید برای مجموعه تحت مدیریت خود، یک رک شبکه تهیه نمایید.

دقت کنید که در بازار رک های مختلفی با ویژگی های متفاوت وجود دارند. اینکه کدام مدل برای اتاق سرور شما مناسب است را شرایط فعلی و توسعه های احتمالی شرکتتان ، تعیین می کند. توصیه می شود تا قبل از خرید رک با یک کارشناس مجرب مشورت نمایید. در مقاله راهنمای خرید رک : ابعاد و شرایط فیزیکی اتاق سرور به برخی از نکات مهم در این زمینه پرداخته شده است.

دیتاسنتر فیس بوک

مزایای استفاده از رک : مدیریت فضای اتاق سرور

اگر تعداد سرورها و تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور شما زیاد باشند و از طرفی شما قصد نداشته باشید از رک استفاده کنید، بطور قطع نیاز به یک اتاق سرور بزرگ خواهید داشت که در آن پراکندگی و بی نظمی زیادی را شاهد خواهید بود. مسلما مدیریت چنین اتاق سروری بسیار دشوار، زمان بر و وقت گیر خواهد بود.

درصورتیکه اگر از رک استفاده کنید از حداقل فضای اتاق سرور خود، حداکثر استفاده را خواهید کرد و سرورها و تجهیزات شبکه زیادی را با بهترین آرایش و مطلوب ترین سطح دسترسی خواهید داشت. پس می توان گفت که با کمک رکها می توان فضای یک اتاق سرور یا دیتاسنتر کوچک را بزرگ نمود و در هر متر مربع 10 سرور 4 یوینت یا 40 سرور یک یونیت را نصب و مدیریت نمود.

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
ویژگی های رک شبکه ، سازماندهی اتاق سرور ، کاربرد رک در اتاق سرور ، تجهیزات رکمونت
برچسب ها
استفاده از مطالب این صفحه ، تنها با قرار دادن عنوان و لینک مطلب فوق ، مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
راهنمای خرید کابل شبکه : بررسی ساختار انواع کابل شبکه
چگونگی انتخاب مناسب ترین کابل شبکه بر اساس شرایط محیط پروژه ، از چه نوع کابل شبکه ای برای کابل کشی شبکه خود استفاده کنیم ؟
how-to-select-shelf-for-rack-4-300
چگونه هنگام خرید سینی ثابت یا سینی متحرک برای رک خود ، فاصله بین ستون های رک را اندازه گیری کنیم تا یک سینی با ابعاد مناسب برای رکمان، تهیه نماییم؟
rack-shelf-mahampardaz-1-300x112
سینی ثابت یا سینی متحرک : کدامیک انتخاب مناسب تری برای رک شبکه می باشد؟
what-is-rackmount-02-300
عبارت رکمونت ( Rackmount ) برای توصیف تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت نصب در رک شبکه را داشته باشند.
server-rack-1-300
چگونه یک رک مناسب بر اساس ابعاد رک و شرایط فیزیکی اتاق سرور خود، انتخاب کنیم؟
ریل کیس مهام
/5
تومان