با ما در ارتباط باشید

021-88492331

رک چیست؟

استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

رک چیست ؟

هنگام راه اندازی یک شبکه، همیشه باید به نحوه چیدمان اجزای خود توجه کنید. رک های سرور و شبکه چارچوب کاملی برای این کار ارائه می دهند. رک محفظه ای فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند سوئیچ ، روتر ، فایروال ، پچ پنل ، سرور ، تجهیزات مخابراتی ، یو پی اس و … مورد استفاده قرار می گیرد. قراردادن سرورها و سایر تجهیزات فناوری اطلاعات در یک رک به سازماندهی آنها کمک کرده و کنترل جریان هوا را آسان تر می نماید.

مزایای استفاده از رک

1- استفاده بهینه از فضای موجود در اتاق سرور یا دیتاسنتر :    یک رک سرور بطور متوسط حدود 1.5 متر مربع از فضای موجود در اتاق سرور را به خود اختصاص می دهد، منتها چون در یک رک، تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه  در طبقات مختلف آن قرار می گیرند، عملا می توان حجم زیادی از تجهیزات شبکه را در کمترین فضای ممکن از اتاق سرور یا دیتاسنتر نگهداری نمود. به عبارت دیگر با کمک یک رک می توان از فضای عمودی موجود نیز بهره جست.

2- محافظت از تجهیزات در برابر سرقت و دسترسی های غیر مجاز :    با کمک انواع مختلف قفل ها ( قفل دارای کارت هوشمند، قفل رمز دار و … ) و تجهیزات محافظتی موجود در یک رک مانند سنسور ضربه ، آژیر خطر، دزدگیر و …  می توان از دسترسی های غیر مجاز  و حتی سرقت جلوگیری نمود.

3- محافظت از تجهیزات در برابر آسیب های تصادفی و ناخواسته

4- کنترل آسان تر جریان هوا :    استفاده از رک ، شرایط دمایی مطلوب و گردش هوای مورد نیاز بین تمامی دستگاه ها را تضمین می کند. در صورتی که درب های رک از نوع مشبک باشند و یا درب های رک را برداشته باشیم ، از جریان هوای طبیعی برای خنک نگه داشتن تجهیزات موجود در رک بهره می جوییم و در حالتی که امکان باز کردن درب های رک وجود نداشته باشد از فن های رک برای حفظ درجه حرارت و رطوبت مورد نیاز استفاده می کنیم.

5- ارائه آسان و سریع انواع خدمات فنی به تجهیزات :    به دلیل دسترسی آسان از چهار طرف به رک و تجهیزات نصب شده در آن،  نصب و نگهداری فنی مورد نیاز به سادگی و در کمترین زمان ممکن، انجام خواهد شد.

انواع رک های شبکه

what is rack 02

رک ها بر حسب نوع نصب به دو گروه اصلی زیر تقسیم می شوند :

* رک های دیواری

* رک های ایستاده

رک دیواری

maham 9u60 2

این گروه از رک ها همانطور که از نامشان مشخص است، قابل نصب روی دیوار می باشند و بیشتر برای شبکه های کوچک و یا قسمتی از یک شبکه بزرگ ( با توجه به نقشه شبکه و توپولوژی انتخابی ) مورد استفاده قرار می گیرند.

اینترنت ۵G؛ ۱.۵ سال

iPhone New Tech 4

رک های دیواری را می توان از مختلف مورد بررسی قرار داد.

1- ابعاد رک های دیواری

ابعاد رک های دیواری اصلی ترین ویژگی برای انتخاب رک مورد نظر می باشند. هر رک ( دیواری یا ایستاده ) دارای سه بعد می باشد. ارتفاع ، طول ، عرض

ارتفاع رک ها با واحدی تحت عنوان یونیت Unit شناخته می شود.رک های دیواری از این حیث دارای ارتفاع های 4 یونیت ، 5 یونیت ، 6 یونیت ، 7 یونیت ، 9 یونیت و 12 یونیت می باشند.

طول رک یا اصطلاحا عمق رک که با توجه به ابعاد تجهیزاتی که قرار است در آن قرار بگیرند  تعیین می گردد. رک های دیواری موجود در ایران دارای عمق های 30 ، 32 ، 35 ، 40 ، 45 و 60 سانتی متر می باشند.

عرض رک که مطابق با استاندارد باید 60 سانتی متر باشد ولی در بازار فعلی به خاطر کاهش دادن قیمت تمام شده رک ، رک هایی با عرض های کمتر ( در بازه 50 تا 60 سانتی متر) نیز تولید می شوند.

 

2- نوع درب رک

درب رک های دیواری بطور کلی در سه نوع تمام شیشه ای ، شیشه ای با زوار فلزی و شیشه ای با فریم فلزی می باشند.

حال سئوال اصلی که ممکن است برای خواننده این مطلب پیش آید این است که کدام یک از سه درب نسبت به سایر درب ها بهتر است ؟

نمایشگر همیشه روشن؛ ۶ سال (حداقل)

what is rack 03

در جواب می توان گفت که :

– درب تمام شیشه ای به راحتی شکسته می شود.

– به مرور زمان محل نصب قفل روی درب تمام شیشه ای گشاده شده و قفل رک در جای خود می چرخد و دیگر درب رک بسته نمی شود.

– لولا ها یا همان محور هایی که درب تمام شیشه ای را به بدنه رک متصل نموده اند معمولا استاندارد نبوده و ممکن است به مرور زمان درب شیشه ای از جای خود خارج شده و بشکند، همچنین درب رک معمولا از همان ابتدا نسبت به بدنه رک تراز نبوده و یا بعد از چند بار باز و بسته شدن درب رک از حالت تراز خارج می شود.

 لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.

کلمات کلیدی
رک چیست ، کاربرد رک در شبکه ، معرفی انواع رک ، رک دیواری ، رک ایستاده ، رک هوشمند ، رک سرور چیست ، رکمونت ، open rack
استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.
مقالات مرتبط
fiber-patch-panel-2
پچ پنل فیبر نوری تجهیزی است که اتصالات حساس فیبر نوری را در خود نگهداری می کند. به کار بردن این وسیله در شبکه ویژگی ها و مزایای متعددی به همراه خواهد داشت.
kvm-switch-01s
سوئیچ KVM دستگاهی است که به کمک آن مدیر شبکه می تواند با فقط یک مانیتور، کیبورد و ماوس تعداد زیادی کامپیوتر و سرور را مدیریت نماید
keystone-1
کیستون نوعی کانکتور مادگی بوده که جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با سایر تجهیزات دیگر مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و ...
network-cable-1
معرفی انواع کابل شبکه و نحوه سربندی کابل شبکه
RACK-mount-LCD-KVM
استفاده از کنسول مانیتور دو مزیت اصلی به همراه دارد. اول مدیریت چندین سرور با استفاده از یک کنسول مانیتور و دومین مزیت، صرفه جویی در هزینه و فضای اختصاص یافته در رک می باشد.
maham-fixed-shelf-2
4.50/5
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *